بسم الله الرّحمن الرّحیم
مبدّل تاریخ و زمان
jdf.scr.ir
وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّیْلَ وَالْنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالْنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ | و شب و روز و خورشید و ماه را برای شما رام گردانید و ستارگان به فرمان او مسخّر شده اند مسلّماً در این [امور] برای مردمی که تعقّل می‏کنند نشانه هاست | سوره ی نحل ، آیه ی 12
پرش به فهرست مطالب
jdf.php نکات و هشدارها
نکات مهم

1- چه در نام توابع و چه در کاراکترهای ورودی ، بزرگی و کوچکی حروف ، اهمّیّت دارد. مثلاً اگر نام تابع jdate را به صورت JDATE و یا حتّی jDate بنویسید ، عمل نخواهد کرد. در کاراکترها نیز به همین صورت است و حتّی بعضی از کاراکترها ، در نوع بزرگ و کوچکشان ، خروجی های متفاوتی دارند. مثلاً در پارامتر اوّل تابع jdate کاراکتر (حرف) 'o' کوچک برای نمایش سال و 'O' بزرگ برای نمایش اختلاف ساعت است. این مسئله در تمامی توابع ، پارامترها و کاراکترها باید رعایت شود.

2- ترتیب پارمترهای روز و ماه در توابع این نرم افزار ، ممکن است تفاوت داشته باشد. مثلاً در بعضی: سال,ماه,روز و در بعضی: سال,روز,ماه است. در این مورد دقّت نمایید.

3- تغییر ساعت رسمی در نیمه ی اوّل و دوم سال ، به صورت خودکار ، انجام خواهد شد. مثلاً در منطقه ی زمانی کشور جمهوری اسلامی ایران ، ( Asia/Tehran یا Iran ) ، در اوایل فروردین ، 1 ساعت به جلو ( IRDT , +04:30 , 16200 ) و در اواخر شهریور ، 1 ساعت به عقب ( IRST , +03:30 , 12600 ) ، تغییر خواهد یافت. توجّه: بعضی سرورها از تنظیمات استانداردی برخوردار نیستند و ممکن است زمان ایجاد این تغییر ، اندکی زودتر یا دیرتر از موقع باشد.

4- اگر قصد دارید خروجی را در صفحات سایت نمایش دهید ، توجّه داشته باشید که برای نمایش صحیح حروف فارسی ، بهتر است صفحات مورد نظر به صورت UTF-8 باشند : <meta charset="utf-8"/>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html;charset=utf-8">


5- اگر قصد استفاده از خروجی ها در محاسبات نرم افزاری را داشتید ، حتماً زبان اعداد خروجی را انگلیسی ('en' در پارامتر پنجم تابع jdate و پارامتر چهارم تابع jgetdate ) تعیین نمایید. اعداد فارسی در محاسبات پی اچ پی شناسایی نمی شوند.

6- اعدادی که در پارامترها وارد می کنید ، به هیچ وجه نباید دارای صفر اضافه در سمت چپ باشند. مثلاً اعداد "020" یا '00056' یا '09' را حتماً به 20 یا 56 یا 9 تبدیل کرده ، سپس در توابع استفاده نمایید. در این مورد می توانید از (int) استفاده کنید:
$a='06';
$b=(int)($a);

این نکته را همیشه و همه جا در نظر داشته باشید. در بسیاری از توابع پی اچ پی ، باید رعایت شود و محدود به توابع مورد نظر ما نیست.

7- اگر قصد ویرایش و هرگونه تغییر در فایل نرم افزار را دارید ، حتماً به نکات زیر توجّه داشته باشید.
الف - به دلیل utf-8 بودن این فایل ، هرگز آن را با نرم افزارهای ویرایش متن ساده مثل نوت پد (Notepad) ویندوز ، ویرایش و ذخیره (Save) نکنید. برای این کار حتماً از ویرایشگرهای حرفه ای که مخصوص صفحات اینترنتی هستند ، استفاده نمایید.
ب - اگر قصد ارائه ی فایل ویرایش شده به دیگران را داشتید ، حتماً در سایت خود و درون فایل ، ذکر کنید که ویرایش شده و با نسخه ی اصلی که از jdf.scr.ir دریافت می گردد ، تفاوت دارد.
پ - اگر عیب یا خطایی را در توابع کشف کرده و قصد اصلاح آن را دارید ، حتماً ما را نیز از آن مطّلع سازید تا در نسخه های بعدی نرم افزار ، اصلاح گردد: http://jdf.scr.ir/n


اعتبار توابع

توابع نرم افزار در محدوده ی زمانی زیر مورد آزمایش قرار گرفته اند:

از برچسب زمان 2147483647- تا 2147483647
از ۱۲۸۰/۰۹/۲۴ تا ۱۴۱۶/۱۰/۲۹ ، هجری شمسی
از 15-12-1901 تا 18-01-2038 ، میلادی گرگوری


هشدار ها

اگر قبلاً از نرم افزار قدیمی ( jdf.php ، نسخه های کم تر از 2.00 ) استفاده نموده و آن را در سایت خود به کار گرفته اید ، برای کار با نرم افزار جدید ، باید از آخرین تغییرات آن مطّلع شوید و اگر قصد جایگزین نمودن فایل جدید به جای فایل قدیمی را دارید ، حتماً به این تغییرات توجّه فرمایید.

توابع زیر ، در نرم افزار جدید وجود ندارند ، امّا خواص آن ها در توابع دیگر یافت می شود.

تابع jmaketime : نام جدید و استاندارد این تابع jmktime می باشد و از این پس با این نام از آن استفاده نمایید.

تابع days_of_year : به جای jdate('z',jmktime(12,0,0,$jm,$jd,1)) یا jdate('z') از days_of_year($jm,$jd,$jy) استفاده کنید.

تابع lastday : به جای jdate('t',jmktime(12,0,0,$jm,1,$jy)) یا jdate('t') از lastday($jm,$jd,$jy) استفاده کنید.

تابع
is_kabise : به جای jdate('L',jmktime(12,0,0,1,1,$jy)) یا jdate('L') از is_kabise($jy) استفاده کنید.

تابع
Num2Fa
یا Convertnumber2farsi : به جای tr_num($string,'fa') از Num2Fa($srting) استفاده کنید.

تابع div : به جای (int)($a/$b) از div($a/$b) استفاده کنید.

تابع jtime : به جای time() از jtime() استفاده کنید.

توابع زیر هم ، در نسخه ی اصلی وجود ندارند :
pstrftime , TrimByLength , irtime , short_monthname , monthname , mstart

و در بعضی نسخه های قدیمی ، در ابتدای نام توابع از حرف p استفاده شده ، امّا اکنون حرف j صحیح است. مثلاً
pdate اشتباه بوده و jdate صحیح است.

درضمن ، در نرم افزار جدید ، روز شنبه به عنوان روز اوّل هفته محسوب می گردد و خروجی های مربوطه ، طبق این معیار ، تنظیم خواهند شد.
حالت پیشفرض برای منطقه ی زمانی ، 'Asia/Tehran' ( به وقت جمهوری اسلامی ایران ) و برای زبان اعداد خروجی ، 'fa' ( اعداد فارسی ) می باشد. جهت کسب اطّلاعات بیشتر ، راهنمای توابع را مطالعه فرمایید.
کاراکترهای پارامتر اوّل تابع jdate نیز ، بسیار افزایش یافته و متنوّع تر از نرم افزار قدیمی می باشد. لطفاً جداول مربوطه را مشاهده نمایید.

کلمـات کـلیدی: , مشکل در تابع jdate , چگونه در سایت خود از تاریخ هجری شمسی و ساعت به وقت تهران استفاده کنیم ؟ , حروف بزرگ و کوچک در زبان پی اچ پی مهم است , ترتیب صحیح پارامترهای روز و ماه و سال , اعمال تغییر جلو کشیدن ساعت رسمی در پی اچ پی به صورت اتوماتیک و خودکار , اشکال و خطا در اسکریپت و تابع هجری شمسی , روش محاسبه و حساب کردن روز شنبه به عنوان روز آغاز هفته در پی اچ پی و سایت , آموزش اسکریپت جدید نرم افزار پی اچ پی تبدیل تاریخ به هجری شمسی جلالی خورشیدی در سایت ها و لینوکس ، کاملاً جدید , در خواست کمک , نکته های ظریف و مهم در مورد استفاده از توابع نرم افزار jdf.php , تیب.حاح , طریقه ی اصلاح فایل jdf.php , دلیل اهمّیّت نرم افزار مبدّل تاریخ هجری شمسی خورشیدی جلالی در برنامه نویسی پی اچ پی , ترویج فرهنگ بومی در تکنولوژی روز دنیا و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در وب
jdf.php آموزش توابع
پرش به ابتدای مطلب
صفحه‌ی اصلی دریافت (Download) تبدیل تاریخ سایر زبان‌ها آموزش توابع jdf.php حــمـایـت (Donate) عضویت در کانال ما سروش خبـرنامه‌ی سایـت ارتـبـاط بـــا مــا اخبار جدید سایـت
سایر مطالب مفید تـاریخ هجری شمسی تاریخ هـجری قمری تــاریـــخ مــیــلـادی لحظه‌ی تحویل سال‌ها تعطیلی‌ها و مناسبت‌ها نــام‌گــذاری ســال‌هـا روزشمار رسمی امروز تبدیل تاریخ نرم‌افزاری
Copyright © 2019/1398 , jdf.scr.ir