بسم الله الرّحمن الرّحیم
مبدّل تاریخ و زمان
jdf.scr.ir
وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّیْلَ وَالْنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالْنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ | و شب و روز و خورشید و ماه را برای شما رام گردانید و ستارگان به فرمان او مسخّر شده اند مسلّماً در این [امور] برای مردمی که تعقّل می‏کنند نشانه هاست | سوره ی نحل ، آیه ی 12
نکات مهم

1- چه در نام توابع و چه در کاراکترهای ورودی ، بزرگی و کوچکی حروف ، اهمّیّت دارد. مثلاً اگر نام تابع jdate را به صورت JDATE و یا حتّی jDate بنویسید ، عمل نخواهد کرد. در کاراکترها نیز به همین صورت است و حتّی بعضی از کاراکترها ، در نوع بزرگ و کوچکشان ، خروجی های متفاوتی دارند. مثلاً در پارامتر اوّل تابع jdate کاراکتر (حرف) 'o' کوچک برای نمایش سال و 'O' بزرگ برای نمایش اختلاف ساعت است. این مسئله در تمامی توابع ، پارامترها و کاراکترها باید رعایت شود.

2- ترتیب پارمترهای روز و ماه در توابع این نرم افزار ، ممکن است تفاوت داشته باشد. مثلاً در بعضی: سال,ماه,روز و در بعضی: سال,روز,ماه است. در این مورد دقّت نمایید.

3- تغییر ساعت رسمی در نیمه ی اوّل و دوم سال ، به صورت خودکار ، انجام خواهد شد. مثلاً در منطقه ی زمانی کشور جمهوری اسلامی ایران ، ( Asia/Tehran یا Iran ) ، در اوایل فروردین ، 1 ساعت به جلو ( IRDT , +04:30 , 16200 ) و در اواخر شهریور ، 1 ساعت به عقب ( IRST , +03:30 , 12600 ) ، تغییر خواهد یافت. توجّه: بعضی سرورها از تنظیمات استانداردی برخوردار نیستند و ممکن است زمان ایجاد این تغییر ، اندکی زودتر یا دیرتر از موقع باشد.

4- اگر قصد دارید خروجی را در صفحات سایت نمایش دهید ، توجّه داشته باشید که برای نمایش صحیح حروف فارسی ، بهتر است صفحات مورد نظر به صورت UTF-8 باشند : <meta charset="utf-8"/>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html;charset=utf-8">


5- اگر قصد استفاده از خروجی ها در محاسبات نرم افزاری را داشتید ، حتماً زبان اعداد خروجی را انگلیسی ('en' در پارامتر پنجم تابع jdate و پارامتر چهارم تابع jgetdate ) تعیین نمایید. اعداد فارسی در محاسبات پی اچ پی شناسایی نمی شوند.

6- اعدادی که در پارامترها وارد می کنید ، به هیچ وجه نباید دارای صفر اضافه در سمت چپ باشند. مثلاً اعداد "020" یا '00056' یا '09' را حتماً به 20 یا 56 یا 9 تبدیل کرده ، سپس در توابع استفاده نمایید. در این مورد می توانید از (int) استفاده کنید:
$a='06';
$b=(int)($a);

این نکته را همیشه و همه جا در نظر داشته باشید. در بسیاری از توابع پی اچ پی ، باید رعایت شود و محدود به توابع مورد نظر ما نیست.

7- اگر قصد ویرایش و هرگونه تغییر در فایل نرم افزار را دارید ، حتماً به نکات زیر توجّه داشته باشید.
الف - به دلیل utf-8 بودن این فایل ، هرگز آن را با نرم افزارهای ویرایش متن ساده مثل نوت پد (Notepad) ویندوز ، ویرایش و ذخیره (Save) نکنید. برای این کار حتماً از ویرایشگرهای حرفه ای که مخصوص صفحات اینترنتی هستند ، استفاده نمایید.
ب - اگر قصد ارائه ی فایل ویرایش شده به دیگران را داشتید ، حتماً در سایت خود و درون فایل ، ذکر کنید که ویرایش شده و با نسخه ی اصلی که از jdf.scr.ir دریافت می گردد ، تفاوت دارد.
پ - اگر عیب یا خطایی را در توابع کشف کرده و قصد اصلاح آن را دارید ، حتماً ما را نیز از آن مطّلع سازید تا در نسخه های بعدی نرم افزار ، اصلاح گردد: http://jdf.scr.ir/n


اعتبار توابع

توابع نرم افزار در محدوده ی زمانی زیر مورد آزمایش قرار گرفته اند:

از برچسب زمان 2147483647- تا 2147483647
از ۱۲۸۰/۰۹/۲۴ تا ۱۴۱۶/۱۰/۲۹ ، هجری شمسی
از 15-12-1901 تا 18-01-2038 ، میلادی گرگوری


هشدار ها

اگر قبلاً از نرم افزار قدیمی ( jdf.php ، نسخه های کم تر از 2.00 ) استفاده نموده و آن را در سایت خود به کار گرفته اید ، برای کار با نرم افزار جدید ، باید از آخرین تغییرات آن مطّلع شوید و اگر قصد جایگزین نمودن فایل جدید به جای فایل قدیمی را دارید ، حتماً به این تغییرات توجّه فرمایید.

توابع زیر ، در نرم افزار جدید وجود ندارند ، امّا خواص آن ها در توابع دیگر یافت می شود.

تابع jmaketime : نام جدید و استاندارد این تابع jmktime می باشد و از این پس با این نام از آن استفاده نمایید.

تابع days_of_year : به جای jdate('z',jmktime(12,0,0,$jm,$jd,1)) یا jdate('z') از days_of_year($jm,$jd,$jy) استفاده کنید.

تابع lastday : به جای jdate('t',jmktime(12,0,0,$jm,1,$jy)) یا jdate('t') از lastday($jm,$jd,$jy) استفاده کنید.

تابع
is_kabise : به جای jdate('L',jmktime(12,0,0,1,1,$jy)) یا jdate('L') از is_kabise($jy) استفاده کنید.

تابع
Num2Fa
یا Convertnumber2farsi : به جای tr_num($string,'fa') از Num2Fa($srting) استفاده کنید.

تابع div : به جای (int)($a/$b) از div($a/$b) استفاده کنید.

تابع jtime : به جای time() از jtime() استفاده کنید.

توابع زیر هم ، در نسخه ی اصلی وجود ندارند :
pstrftime , TrimByLength , irtime , short_monthname , monthname , mstart

و در بعضی نسخه های قدیمی ، در ابتدای نام توابع از حرف p استفاده شده ، امّا اکنون حرف j صحیح است. مثلاً
pdate اشتباه بوده و jdate صحیح است.

درضمن ، در نرم افزار جدید ، روز شنبه به عنوان روز اوّل هفته محسوب می گردد و خروجی های مربوطه ، طبق این معیار ، تنظیم خواهند شد.
حالت پیشفرض برای منطقه ی زمانی ، 'Asia/Tehran' ( به وقت جمهوری اسلامی ایران ) و برای زبان اعداد خروجی ، 'fa' ( اعداد فارسی ) می باشد. جهت کسب اطّلاعات بیشتر ، راهنمای توابع را مطالعه فرمایید.
کاراکترهای پارامتر اوّل تابع jdate نیز ، بسیار افزایش یافته و متنوّع تر از نرم افزار قدیمی می باشد. لطفاً جداول مربوطه را مشاهده نمایید.


کلمـات کـلیدی: , مشکل در تابع jdate , چگونه در سایت خود از تاریخ هجری شمسی و ساعت به وقت تهران استفاده کنیم ؟ , حروف بزرگ و کوچک در زبان پی اچ پی مهم است , ترتیب صحیح پارامترهای روز و ماه و سال , اعمال تغییر جلو کشیدن ساعت رسمی در پی اچ پی به صورت اتوماتیک و خودکار , اشکال و خطا در اسکریپت و تابع هجری شمسی , روش محاسبه و حساب کردن روز شنبه به عنوان روز آغاز هفته در پی اچ پی و سایت , آموزش اسکریپت جدید نرم افزار پی اچ پی تبدیل تاریخ به هجری شمسی جلالی خورشیدی در سایت ها و لینوکس ، کاملاً جدید , در خواست کمک , نکته های ظریف و مهم در مورد استفاده از توابع نرم افزار jdf.php , تیب.حاح , طریقه ی اصلاح فایل jdf.php , دلیل اهمّیّت نرم افزار مبدّل تاریخ هجری شمسی خورشیدی جلالی در برنامه نویسی پی اچ پی , ترویج فرهنگ بومی در تکنولوژی روز دنیا و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در وب

نشانی کوتاه این صفحه: